Sevgili gençler, kıymetli adaylarımız,

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi; Nuh’un gemisiyle dirilişin sembolü olan, tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, ülkemizin doğuya açılan kapısı bir Serhat şehirde, 1640 metreden Anadolu coğrafyasını kuşatan bir coğrafyada yer almaktadır. Üniversitemiz; şair Arif Nihat Asya’nın “Bir abide istersen eğer, Ağrı’ya git… Yükseklerden gelen büyük çağrıya git...” şiirinde yankısını bulan Ağrı’da 15 yıllık geçmişi ile genç, dinamik, geleceğe emin adımlarla yürüyen modern bir üniversitedir.

Toplumun ufkunu açan, hür ve eleştirel düşüncenin, sorgulama ve araştırmanın, yenilikçi ve girişimci anlayışın temel kaynağı olan üniversitelerin yapı taşı bilgi, çıktısı da bilgili insandır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, ülkemizin 21. Yüzyıl vizyon ve hedeflerine ulaşmasında bilgili insan yetiştirme sorumluluğunun bilincinde; öğrencileri, öğretim üyeleri ve tüm paydaşlarıyla bilimin sevgi ile bütünleştiği huzurlu, gelişmeye açık ve entelektüelliği önceleyen bir iklim oluşturmuştur. Genç, dinamik ve her biri birinden değerli akademik ve idari kadroya sahip Üniversitemiz, ülkemizin aydınlık yarınları olan öğrencilerin aile anlayışının hakim olduğu bir ortamda yetişmesine imkan sağlayan yapıya sahiptir. Sevgi temelli bir atmosfer, üretkenlik temelli bir akademik ortam, işbirliği temelli bir kurum kültürü ile odağına öğrencileri alan Üniversitemizi siz kıymetli öğrencilerimize tanıtmaya ve sizleri de bu güzel ailenin bir ferdi olmaya davet ediyoruz.

Değerli öğrenciler,

Türkiye, 21. Yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşma yolunda emin adımlarla ilerlerken Yükseköğretim Kurulu’nun ‘Yeni YÖK Vizyonu’ kapsamında diğer üniversiteler gibi Üniversitemiz de önemli bir rol oynamaktadır. Öğrenci, akademisyen ve idari personelden oluşan büyük bir aileye sahip Üniversitemiz, Ülkemizin küresel güç olması, 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için bilimsel araştırma faaliyetlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hususunda çaba sarf etmektedir.

Bu hedeflere ulaşmak için Üniversitemizin her mensubu, azimle ve heyecanla çalışarak “Gençlik, geleceğin tohumudur. Bu tohumun özüne bakarak yarınımızı keşfetmek müşkül olmayacaktır. Her cemiyet, kendi gençliğinin çehresinde değer kazanır” ilkesi doğrultusunda, sorumluluk ve bilinç düzeyi yüksek bir nesil yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Öğrenciyi merkeze alan, bilim, araştırma-geliştirme, kültür, teknoloji, sosyal ve sanatsal alanlarda ürettiği yenilikleri paylaşan Üniversitemizde 10 fakülte, 4 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 lisansüstü eğitim enstitüsü ile önlisans, lisans ve lisansüstünde her biri alanında uzman ve seçkin bir akademik kadro ile eğitim yapılmaktadır.

Üniversitemiz, doğa ile iç içe bir şekilde tasarlanan kampüste öğrencilerin, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerden yararlanabilmelerine imkan sağlayan alanları, yurtları, burs olanakları ve ulaşım imkanları ile tercih edilen bir üniversitedir.

Ülkemizin geleceği olan kıymetli gençler,

Zor bir hazırlık döneminin ardından hayalini kurduğunuz bölüme artık çok daha yakınsınız. Hedeflerinize ve ideallerinize ulaşmada, yapacağınız tercihlerin önemi daha da artmaktadır. Yapacağınız tercihlerde, sizlere sadece bir diploma almanın ötesinde analitik düşünme, inovatif yaklaşım, gelişim ve değişimi özümsemenin önemini tecrübe edeceğiniz; sevgi ve saygı zemininde buluşmuş bir kadronun yol göstericiliğinde çağın getirdiği birikimle donanmanıza imkan sağlayan üniversitemize bekliyoruz.

Hayallerinin peşinden cesaretle gidebileceğin, yüksek erdemlerle gittiğin her yerde ışık olacağın ve geleceğin dünyasını şekillendirme sorumluluğunu alacağın iklime sahip Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, sizleri bekliyor.